Leki na alergie

Alergie to coraz częściej występujące dolegliwości, które w znaczny sposób utrudniają codzienne funkcjonowanie. Mogą objawiać się na różne sposoby, w zależności od tego, jaki konkretny alergen nas uczula. Najczęściej łączą się one z występowaniem wysypek, zapalenia spojówki, kataru siennego, przebarwień skórnych bądź silnego swędzenia określonych partii ciała. By złagodzić tego typu objawy, należy stosować odpowiednio dobrane leki na alergie, a dodatkowo, pozbyć się alergenu. Osoby cierpiące na alergie powinny unikać tego, co ich uczula. Może to oznaczać wyeliminowanie niektórych dań przy alergiach pokarmowych, unikanie kontaktu ze zwierzętami futerkowymi czy omijanie miejsc, w których unoszą się pyłki bądź kurz.

Na rynku istnieje kilka grup leków stosowanych przy leczeniu alergii. Ich użycie zależy od indywidualnego przypadku. Część osób samodzielnie radzi sobie z uczuleniami, inni muszą długotrwale się leczyć, korzystając z regularnych wizyt u alergologa. Pierwszą grupą medykamentów na alergię są te antyhistaminowe. Pozwalają one na blokadę pewnych receptorów. W rezultacie układ odpornościowy nie wykazuje reakcji w stosunku do działającego na organizm alergenu. Najczęściej stosuje się je przy objawach takich, jak katar sienny, atopowe zapalenie skóry czy pokrzywka i obrzęki. Leki te są powszechnie dostępne bez recepty.

Kolejne leki przeciwalergiczne to hormony mające postać kropli do oczu lub aerozoli do nosa. Pomagają w walce z zapaleniem spojówki i katarem. Ich stosowanie należy rozpocząć przed wystąpieniem objawów, dlatego korzystają z nich głównie osoby, u których uczulenia mają charakter sezonowy. Mogą one przewidzieć, kiedy rozpoczną się ich dolegliwości. Natomiast glikokortykosteroidy występują jako aerozole, inhalatory lub krople do oczu. Ze względu na silne działanie, należy korzystać z nich pozostając pod kontrolą lekarską. Używa się ich przez krótki czas, korzystając z możliwie najmniejszych dawek. Dodatkowo, można stosować leki wspomagające, które usprawniają i przyspieszają działanie samych lekarstw antyalergicznych

Niemniej jednak, istnieją również leki na alergie bez recepty. Mają one słabsze działanie, ale w wielu przypadkach okazuje się ono wystarczające dla pozbycia się uciążliwych objawów uczulenia. Są dobre dla osób, u których alergie mają łagodny przebieg bądź też tych, którzy potrzebują czegoś doraźnie, zanim udadzą się na wizytę do lekarza. Żeby dowiedzieć się, jakie konkretne preparaty pomogą w określonych przypadkach, wystarczy poszukać dokładnych informacji w sieci. Najlepiej jest korzystać ze specjalistycznych for medycznych. Pomocne będzie też wpisanie do wyszukiwarki hasła „alergia leki”.

Tagi: , , , , , , ,