Leki na poprawę wzroku

Oczy pozwalają nam poznawać świat, ułatwiają codziennie funkcjonowanie. Nic dziwnego, że zależy nam na tym, by mieć dobry wzrok. Jednak, u wielu osób jest on osłabiany, choćby poprzez zbyt częste spoglądanie w ekran telewizora czy komputera. Poza tym, istnieje szereg chorób atakujących tę część ciała. Dlatego też, naukowcy opracowali różnorodne lekarstwa pomagające w uporaniu się z problemami wzrokowymi. Część z nich stosowana jest profilaktycznie, inne substancje poprawiają jakość widzenia, a pozostałe są niezbędne przy poważniejszych chorobach.

W zależności od konkretnego schorzenia oczu, leki na wzrok mogą działać jedynie na wierzchnie warstwy spojówki bądź też przenikać głęboko w dalsze części gałki ocznej. Mimo tego, że najczęściej stosowanymi preparatami są krople, to jednak zdarzają się również maści, które nakłada się na spojówkę w bardzo dokładny, delikatny sposób. Najpopularniejszym typem leków na oczy są krople. Korzysta z nich wielu ludzi, którzy mają zdrowe, lecz zmęczone oczy. Nadmiar pracy, przebywanie w niedogodnych warunkach powodują, że spojówka wysycha, a krople nawilżające pomagają jej przywrócić optymalny stan. Część kropli jest przeznaczonych dla alergików regularnie cierpiących na zapalenie spojówek. Przy najpoważniejszych chorobach oczu, leki podaje się poprzez iniekcje, wstrzykując je w odpowiednie miejsce oka.

Krople do oczu można dzielić w zależności od ich działania. Okuliści podczas badania prawie zawsze używają atropiny, która pozwala powiększyć źrenicę, dając możliwość dokładniejszego zbadania gałki ocznej. Sól fizjologiczna i krople produkowane na jej bazie pozwalają na precyzyjne oczyszczanie oka zarówno wtedy, gdy dostanie się do niego płyn, jak i wtedy., gdy przy zmęczeniu pojawi się w nim ropa. Zupełnie innymi kroplami będą te łagodzące stany zapalne wynikające z uczulenia. Niektóre krople mają właściwości tylko nawilżające – są świetne dla osób noszących soczewki kontaktowe lub cierpiących na nadmierną suchość spojówki.

Oprócz tego, warto pamiętać o profilaktyce. Za prawidłowe funkcjonowanie oka odpowiada m.in. witamina E i A, a także luteina oraz inne substancje, w tym również te naturalne. Z tego powodu, dobrze jest włączyć do swojego menu tabletki na wzrok. Prawidłowe suplementy diety zwiększą szansę na to, byśmy przez długie lata cieszyli się idealnym wzrokiem. Regularnie korzystając przy tym z kropli redukujących objawy zmęczenia podniesie nasz komfort i zapewnić gałkom ocznym najlepszą pielęgnację.

Co ciekawe, do tej pory nie udało się znaleźć skutecznych medykamentów pozwalających na walkę z chorobami dotykającymi inne narządy zmysłu – uszy. W aptekach nie są dostępne leki na słuch. Możemy tu znaleźć wyłącznie krople do uszu, które pomagają walce z bólem ucha. Natomiast pacjenci, którzy częściowo lub całkowicie tracą słuch, mogą jedynie korzystać ze specjalnie konstruowanych aparatów słuchowych.

Tagi: , , , , , ,