Leki na żylaki

Żylaki to jedna z częściej występujących dolegliwości pojawiających się u osób w średnim wieku i starszych. Najczęściej dotyka ludzi, których zawód związany jest z nadmiernym obciążeniem nóg, czyli tych, którzy zmuszeni są do długotrwałego przebywania w jednej pozycji. Może być to związane zarówno z ciągłym staniem, jak i siedzeniem bez rozprostowywania nóg. Doprowadza to do niedrożności żył w dolnych kończynach. Objawem żylaków są zgrubienia, uwypuklenia oraz ponadprzeciętnie ujawniające się żyły, nabierające ciemnofioletowego, czasem wręcz granatowego koloru. Z czasem powiększają się one i stają się bolesne.

Żylaki, jako choroba układu krwionośnego, powinny być leczone odpowiednimi preparatami. Przy pierwszej fazie ich powstawania wiele osób stara się samodzielnie radzić z tą dolegliwością. W aptekach rzeczywiście dostępne są leki na żylaki wydawane bez recepty. Ich działanie opiera się głównie na usprawnianiu przepływu krwi i udrażnianiu naczyń krwionośnych poprzez likwidowanie powstających w nich skrzepów. Ważne jest również to, by medykamenty obniżały ciśnienie hydrostatyczne w żyłach.

Powszechnie dostępne leki na żylaki nóg to maści łagodzące obrzęk i minimalizujące objawy. Pozwalają na zwężenie się żył, a co za tym idzie, także stopniowe zmniejszanie się żylaków. Preparaty te działają dość powoli i wymagają regularnego stosowania. Zapewniają one ulgę oraz pozwalają na odprężenie nóg, regulując przepływ krwi w wierzchnich warstwach skóry. Są dobre dla tych, u których dopiero pojawiają się tego typu problemy. Wybierając preparat na żylaki, warto skonsultować się z farmaceutą bądź lekarzem, ponieważ pomogą nam oni dostosować konkretny środek do stopnia zaawansowania żylaków. Im lepiej dobrany specyfik, tym większa będzie jego skuteczność. Przy zaawansowanym stadium choroby lekarze częstokrotnie przepisują tabletki na żylaki. Chociaż nie wszystkie są dostępne na receptę, to jednak warto stosować je według zaleceń lekarza, by nie nabawić się innych dolegliwości.

Tabletki mają poprawiać ogólną kondycję naczyń krwionośnych, wzmacniając ich ścianki, ułatwiać przepływ limfy, redukować zastoje oraz stany zapalne. Działając na organizm od wewnątrz, stabilizują cały układ krwionośny, dzięki czemu ich skuteczność jest wyższa niż w przypadku samych maści. Zazwyczaj używa się ich jednak jednocześnie. Dodatkowo, dla zmniejszenia dyskomfortu, można robić okłady ziołowe zmniejszające ból nóg. Trzeba przy tym zdać sobie sprawę z faktu, że całkowite pozbycie się żylaków jest możliwe wyłącznie metodą zabiegową. Preparaty oferowane przez apteki mogą jedynie zmniejszać objawy i łagodzić niedogodności wynikające z choroby.

Tagi: , ,