Leki nasenne i uspokajające

Wszelkie leki nasenne i uspokajające można podzielić na kilka grup. Rozróżniamy je w zależności od konkretnego działania, składu, ale też siły, z jaką oddziałują na nasz organizm. Ze względu na odmienną moc, bywają one dostępne bez recepty, choć w większości przepisywane są przez specjalistę, najczęściej psychiatrę bądź psychologa.

Jak sama nazwa wskazuje, leki nasenne mają pomagać w zasypianiu. Jest to możliwe dzięki temu, że zawarte w nich substancje zwiększają siłę skurczu serca, uspokajając oddech oraz działanie narządów wewnętrznych. Stabilizują przy tym przepływ krwi, obniżając nieco ciśnienie. W efekcie, czujemy się bardziej zrelaksowani, a przez to również bardziej senni. Tabletki nasenne często wytwarzane są przy użyciu różnorodnych ziół takich, jak choćby uspokajająca i wyciszająca melisa czy też regulująca sen melatonina. Działanie uspokajające tego typu medykamentów jest szczególnie istotne w przypadku leków kierowanych do osób, u których bezsenność jest powodowana nadmiernym stresem. Wtedy połączenie właściwości uspokajających i nasennych jest idealne.

Jeżeli chodzi o klasyczne leki na uspokojenie, to są to medykamenty oddziałujące na układ nerwowy człowieka. Najczęściej spotykamy leki uspokajające na receptę, aczkolwiek te o słabszym działaniu, zalecane głównie przy stosowaniu doraźnym można dostać od ręki. Poważniejsze lekarstwa są powszechnie używane przy schorzeniach takich, jak np. rozmaite rodzaje nerwic, depresja, zaburzenia emocjonalne, kompulsywne, obsesyjne, paranoje, a nawet schizofrenia.

Raczej trudno wyobrazić sobie, by w aptekach były dostępne tabletki nasenne bez recepty mocne, ponieważ zagrażałyby one pacjentom. Takie lekarstwa przepisuje lekarz po wcześniejszym zbadaniu pod kątem psychologicznym oraz psychiatrycznym, jeżeli sytuacja tego wymaga. Najcięższe leki z tej kategorii przepisywane są właśnie przez psychiatrów. Możemy jednak znaleźć słabsze środki, których dobór warto dobrze przemyśleć. Z pewnością pomoże nam w tym farmaceuta bądź lekarz rodzinny. Ponadto, możemy w tym celu skorzystać z kompendium wiedzy medycznej lub internetu. Przy chwilowych problemach pomogą krople na uspokojenie lub pastylki ziołowe.

Zarówno tabletki nasenne, jak i leki uspokajające powinny być stosowane pod okiem specjalisty. Samodzielnie dopuszcza się jedynie korzystanie z preparatów o słabym działaniu, głównie tych produkowanych na bazie ziół. Nie powodują one otępienia, nie mają wpływu na percepcję ani nie doprowadzają do uzależnień. Przy tym wszystkim, nawet ich przedawkowanie nie skutkuje śmiercią ani żadnymi poważniejszymi problemami zdrowotnymi.

Tagi: , ,