Leki przeciwbólowe

Leki uśmierzające ból to jedne z tych najpopularniejszych. Ma je w swoim domu praktycznie każdy z nas. Wiele osób nosi je przy sobie do pracy czy do szkoły. Mają one być gwarancją tego, że nagły atak bólu nie popsuje nam dnia. Najczęściej środki tego typu wykorzystywane są do minimalizowania bólu głowy, zęba, bólów menstruacyjnych. Poza tym, stosuje się je przy nerwobólach, bólach stawów, kości, mięśni i innych części ciała. Ze względu na różnorodne możliwości zastosowania, leki przeciwbólowe dzielimy w zależności od tego, z jaką mocą działają i przy jakich schorzeniach są zalecane.

Co ważne, nie ma większych problemów z tym, żeby dostać leki przeciwbólowe bez recepty. Musimy przy tym pamiętać, że zażywając je, należy stosować się do wszelkich wskazań podanych w ulotce. W razie wątpliwości, można skonsultować się z farmaceutą. Wszystkie tabletki przeciwbólowe można zażywać wyłącznie w określonych ilościach, więc trzeba uważać, aby nie przedawkować ich. Powinniśmy także zwrócić uwagę na to, by ostrożnie łączyć je z innymi medykamentami. Poza standardowymi lekami zwalczającymi ból, pojawiają się również te wzmocnione, które poznajemy choćby po tym, że w ich nazwie często pojawia się słowo „extra” albo „max”. Można je również dzielić na te, które są stosowane w dzień, jak i zalecane do stosowania na noc. W większości leków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych oraz przeciwzapalnych dostępnych bez recepty znajdujemy paracetamol lub aspirynę. Większość środków na ból ma postać tabletek, choć niektóre z nich, szczególnie te na gardło są pastylkami do ssania.

Wśród najmocniejszych leków przeciwbólowych wymienia się opioidy, które mają bardzo silne działanie, wpływają na mózg, układ nerwowy. Korzysta się z nich w najpoważniejszych sytuacjach, np. podczas leczenia bólu nowotworowego. Opioidy mogą również pojawiać się jako jeden ze składników popularnych leków niesteroidowych – mogą być łączone z paracetamolem i innymi substancjami przeciwbólowymi oraz przeciwzapalnymi. Silne medykamenty niwelujące ból dostępne są wyłącznie na receptę. Często podaje się je w formie zastrzyków lub kroplówek.

Bardzo często leki uśmierzające ból to jednocześnie leki przeciwgorączkowe. Są idealne do użycia w trakcie przeziębienia lub grypy, ponieważ w jednym momencie pomagają pozbyć się zarówno bólu głowy, jak i podwyższonej temperatury. Z reguły mają postać tabletek, rzadziej syropów. Zazwyczaj są dostępne bez recepty, dzięki czemu możemy z nich korzystać za każdym razem, gdy źle się czujemy. Pozwala nam do zaleczyć wstępne objawy powszechnych dolegliwości. Jeżeli jednak choroba postępuje, należy udać się do lekarza, by leczenie wspomóc antybiotykami.

Tagi: , , , ,